A konyhák tervezési szempontból a legbonyolultabb részei is lehetnek otthonunknak. Érdemes akár már az épület alaprajzának kézhezvétele után felkeresni a konyhastúdiót, hogy a lehető legjobb konyhabútor összeállítás valósuljon meg. Az építészterveken általában körülbelüli konyhaterv szerepel, ami nem veszi figyelembe a konyhabútor gyártással kapcsolatos speciális méreteket.
A konyhatervezés célja, hogy a látvány mellett a legoptimálisabban kihasználja és összhangba hozzá a konyhát a hozzá kapcsolódó tervekkel.
A konyhatervezés mindig közös munka a leendő megrendelővel. Az ötletelés, az anyagok kiválasztása izgalmas feladat. Konyhastúdiónkban be tudjuk mutatni a választható anyagokat, frontokat, munkalapokat, fogantyúkat, belső vasalatokat, különböző felnyíló elemeket, fiókkiosztásokat. Miközben bemutatjuk a lehetséges megoldásokat, amiket stúdiónkban ki is próbálhatnak, sok érdekes, praktikus tanácsot hallanak tőlünk, ami megkönnyíti a döntést.
A konyhatervezés során figyelembe vesszük a konyhatechnológiai sorrendet ( amit, ha meglévő kiállásokhoz kell igazodni, időnként kötelező felrúgni) és a háromszög módszert, aminek a lényege hogy 3 egységet a legrövidebb úton érjünk el.
Akár kicsi a konyhánk akár nagy, a konyhabútorba helyezzük el a legtöbb beépíthető gépet. Ennek megfelelően az elektromos és vízkiállás, dugaljak helyét pontosan kell meghatároznunk, ami csak egy végleges konyhaterv birtokában lehetséges. Ha elébe megyünk a problémának és az elkészült konyhabútorterv birtokában készítettjük el a kiállásokat, nemcsak bosszúságtól, de felesleges kiadásoktól is megkíméljük magunkat – hiszen nem kell a meglévő kiállásokat áthelyeztetnünk, ami többletköltséget jelenthet.